wybory 2007, 2005. Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
GAZETA POLSKA - Frankfurt
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SEJM
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
Add me to your address book
Google Groups – wersja beta
magazyn europejski
Odwiedź tę grupę
Google Groups – wersja beta
Zapisz się do magazyn europejski
E-mail:
Odwiedź tę grupę
Stefan Kosiewski

Utwórz swoją wizytówkę
poniedziałek, 10 grudnia 2007
Donat Lusk do dra Marka Głogoczowskiego: O starych numerach, nie tylko pisma "Midrasz"

Download this episode (10 min) 

Drogi Panie Doktorze,

    czy wiadomo Panu coś może na temat, dlaczego nakład książki „ Antysemityzm na Uniwersytecie Warszawskim 1931-1939” -  oferowanej przez miesięcznik „Midrasz” w 2006 r. wśród nowości, a wydanej w 1999 r. - jest już wyczerpany, a jeszcze nie wznowiony?

   W ostatnich dniach ambasador Izraela w Polsce a wcześniej przewodniczący wielkiej organizacji żydowskiej w Ameryce zdystansowali się od nowych wicepremierów w Polsce  i bardzo dobrze, bo nie powinien żaden antysemita (gdziekolwiek chciałby go wskazać na świecie) podejrzewać, że jeden ma dobrze poukładane w głowie po matce, a drugi tylko po ojcu.  Polacy mają od dłuższego czasu takich polityków, prezydentów i premierów, na jakich sobie z pewnością niczym nie zasłużyli. Oligarchia żydowska w Polsce nie wypowiada się na ten temat; spotkania na szczycie, konfrontacja polityków zatroskanych o Polskę z biznesmenami, którzy sprywatyzowali sobie tę Polskę, ma miejsce nie na sali sądowej i nie w syberyjskiej turmie, lecz w reflektarzu jasnogórskim.  

   Refleksą na temat żydowskich bandytów w Ameryce podzielił się tenże miesięcznik „Midrasz” we wspomnianym już roku 1999.  Artykuł  „Kumple Urke Nachalniaka. Lansky i inni” Szymona Kaliszera przyniósł (w numerze 12, s. 7) takie m.in. spostrzeżenie:

     „Paradoksalnie, te same czynniki , które sprawiły, że pojawili się żydowscy gangsterzy, wpłynęły na fakt pojawienia się żydowskich policjantów. W podległym ciasnej kontroli społecznej świecie wschodnioeuropejskiego sztetla zachowania dewiacyjne nie były tolerowane. Wykrywano je szybko, sprawcę usiłowano reedukować, w skrajnych przypadkach – wykluczano ze społeczności. Żydowscy bandyci nie bardzo mogli w takiej społeczności działać czy znaleźć wspólników. Zresztą – nie bardzo było co kraść.

   Nie oznacza to, że brakowało żydów żyjących na bakier z prawem. Prawo było z reguły niesprawiedliwe i złe, więc żeby przeżyć, sklepikarz czy rzemieślnik często musieli obchodzić przepisy. Nawyk lekceważenia prawa ułatwi potem wejście na drogę przestępczą. Istnieli też żydowscy przestępcy pospolici: oszuści, złodzieje, aferzyści czy wręcz bandyci. Ale nawet w Warszawie czy Łodzi nie było ich zbyt wielu, mimo że w dużym mieście kontrola społeczna była mniej surowa niż w sztetlu.Wszystko jednak się zmieniło, gdy żydowscy imigranci docierali do USA”.

     Ameryka jawiła się jako kraj nieograniczonych możliwości także dla żydowskich bandytów: „ Gdy w 1923 roku Samuel Morton, jeden z nielicznych żydowskich członków chicagowskiego gangu  O’ Baniona, zginął w wypadku, na jego pogrzeb przyszło pięć tysięcy ludzi, w tym rabini”.

    Wczoraj rabini z Europy, Ameryki i Izraela  spotkali się  w mieście Łodzi na na konferencji zorganizowanej przez Szymchę Kellera. Nie wiadomo, o czym obradowali i co ustalili, bo „Midrasz” ani żadna gazeta czy dziennik nie spekuluje nawet w sytuacji, kiedy libertyni, geje i goje zwalczają na całego każdy przejaw religii na świecie.

    Wracając do żydowskich badytów, Kaliszer zauważa: „ Prasa była w szoku. Dlaczego żydzi tak opłakują zwykłego bandytę, „żołnierza” w gangu przemytników alkoholu? Ale dla chicagowskich żydów Morton był tym, który zorganizował żydowskich chuliganów, by dali wycisk chuliganom polskim, napadającym na żydowskie sklepiki, czym zaskarbił sobie – choć był też gangsterem – wdzięczną pamięć sąsiadów”.

    Morton nie działał w pojedynke i nie był jeden. Tak jak i dzisiaj już w całej Polsce i w całej transformowanej  Europie, bandy żydowskie organizowały na zagospodarowanym terenie własny system podatkowy;  na etapie pierwotnej akumulacji kapitału wprowadzały raket, pogłówne i zadyme. 

    W artykule nie znajdzie jednak  takich anachronicznych wycieczek, są za to przykłady z życia wzięte, pełnokrwiste, przemawiające mocno do wyobraźni, jak np. wzmianka o Josephie Stracherze, prawej ręce gangstera Zwillmana, który to Stracher pochodził z Polski, a po bużliwym życiu amerykańskiego gangstera schronił się w 1965 roku w Izraelu. „Nawiązał tam kontakt z rabinem Meirem Poruszem, któremu pożyczył 100 000 dolarów na budowę ortodoksyjnego osiedla mieszkaniowego. Porusz jednak zamiast tego kupił hotel w Jerozolimie. Stracher poczuł się oszukany i sprawa skończyła się w sądzie. Sąd przyznał gangsterowi rację – choć Porusz musiał zwrócić pożyczkę, Stracher i tak nie posiadał się ze zdumienia: „Nie do wiary. Rabin chciał mnie okraść”. 

01:30, kultur , Polacy - żyd Marceli Reich - Ranicki
Link Skomentuj »
     Ze zdumienia nie posiada się dzisiaj  w Polsce żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów a także każdy, kto nie dawał wiary oskarżeniom formułowanym pod adresem  współprzewodniczącego, „co zrobił dziecko swojej gosposi”, publikowane na łamach pisma „Najjaśniejsza Rzeczpospolita” i wysyłane zarazem do wiadomości wszystkich biskupów, żydowskich i władz kościelnych w Polsce.

     Obraca Pan swoje pióro, Drogi Panie Doktorze  i zabiera głos przeciwko wysokim murom, którymi żydzi w Ameryce oraz Izraelu  ogradzają swoj PaRDeS (paradis, raj, dobrobyt doczesny, królestwo Mamona) od naszego świata.  W średniowiecznej Europie rycerze-rozbójnicy zdobyte łupy chronili za murami zamków. Dzisiaj poseł i minister w Rzeczpospolitej skrywa się za immunitetem.

   Prawdziwy mur dzieli wśród nas ludzi na tych, którzy mają w swoim raju z czego żyć i na tych, którzy nie mają nawet zasiłków, nie mówiąc już o pracy.

   Szef stronnictwa obrządku szkockiego, które obiecało Polakom rozliczyć m.in. zbójecki układ Krakowskiego Przedmieścia, wykłada po katolicku w żydowskim Radiu Maryja dlaczego to postanowił razem z Panem Bratem, a bez uzgodnienia tego z Narodem, że zamiast obiecanego rozliczenia komunistycznych, zbójeckich układów, udzielą poparcia dla nęcących wyobrażeń o nieograniczonych możliwościach  za Oceanem.      

   Sympatia jednych do drugich ma i to do siebie, że  wyraża się w różnych formach i o to by chodziło, kiedy już się midraszy. Bo słowo midrasz znaczy toć tyle, co „wyjaśnienie”.  Pluralizm myślenia werbalizowanego na sposób paraliteracki zakłada takoż w samej swojej nazwie, że musi być przynajmniej parę tych różnych objaśnień  roztrząsanej rzeczywistości, jeżeli nie ma wciąż tej tak poczebnej w Polsce książki o antysemityźmie, wspomnianej tu przez nas na wstępie, i nie ma możliwości podania adresu internetowego do artykułu Kaliszera, bo „Midrasza” archiwum „nie jest jeszcze w pełni gotowe Kolejne numery uzupełniane są na bieżąco”. O starych numerach, nie tylko pisma „Midrasz”,  mało dziś kto pamięta.

Z ukłonami,
Pański Donat Lusk

http://sowa.mypodcast.com/200605_archive.html
http://unsinn.blox.pl/html/1310721,262146,21.html?58871

czwartek, 06 grudnia 2007
M.G. (Gasienica) Ph.D.: XIII BIG COGNITIVE RUBBISH IDEAS[1] which shape our “Jedeo-Americanized” World
  kliknij w fotografię, żeby powiększyć, - gross machen
Stefan Kosiewski i dr Marek Głogoczowski, Zakopane 2005

“Consider your neighbor as your prey”

HOMO HOMINI JUDEAUS EST ?
XIII BIG COGNITIVE RUBBISH IDEAS[1] which shape our “Jedeo-Americanized” World
M.G. (Gasienica) Ph.D.
 http://de.groups.yahoo.com/group/kulturzentrum/message/1268

"Anti-Americanism is a metaphor for anti-Semitism"
– French writer Bernard Henri-Levy[2]

“Anti-Americanism is anti-rationalism”
– Shewah Weiss, the ambassador of Israel in Poland[3]

Soon after completion of my “anti-Christian” essay titled “St. Paul as the Godfather of Industrial Revolution”, I had the possibility to read a book originally published in Germany and titled “What everyone shall know about Judaism” ( in abbr. “Vom Judentum”[4]). It is a recent work, written by several anonymous authors, with a Foreword by bishop Christian Knuth, the Chairman of United German Evangelic Church. All information contained in this book is “politically correct”, nevertheless one remark was for me a complete novelty, bearing enormous consequences for our understanding both of Judaism and Christianity.

Namely, nearly all of us are used to think – several writers of Jewish origin, like Erich Fromm, included – that the biblical term YHWH, spelled in English as Jahveh, signifies “I am, who I am”. Such tautology (a statement which is true from the definition) suggests that Jahveh has properties of Being, which according to the Greek philosopher Parmenides, must be invariant both in time and space – for its negation, not being, does not exist. YHWH thus is imagined as Eternal and Omnipresent, revealing properties characterizing gods (or God). But from the mentioned “handbook of Judaism” I learned (which subsequently I confirmed, reading a small footnote in the British Bible) that in the Hebrew Bible the mysterious voice, dialoguing with Moses from behind the burning desert bush (Ex. 3, 14), revealed his name in the future tense “I will be, what I will be”. Such statement does not suggest that its author has the property of Parmenides’ omnipresent and eternal Being. Moreover, every mortal can say, not committing an error, “I will be, what I will be”. It means that the text of Septuaginta (the Greek translation of Old Testament, completed in 2nd century BC) had to be “improved” for Gentiles. Otherwise well educated Greeks, reading such devoid of meaning statement, only polluting paper and readers minds, surely would laugh, reflecting that Jews are indeed a peculiar people, worshipping an imaginary monster, “which shall be(come) god”.

Once the “Unique God” of Jews is denunciated, as a monster born in mind of the mythical “godfather” of the Israeli tribe, all scriptures and doings of so called Chosen People, should be suspected of being marked by the cognitive corruption, too. Namely, we observe that Bible-intoxicated people consider Eternal Beings as “creations”, while they take as “beings” man-made, pretentious and shoddy illusions, which “shall be(come) dominant”. Such corruption of human spirit is very well sensed in particular inside United States, where neither the general outlook of its population, neither its man made landscape, would raise enthusiasm of the Greek divine lover of natural beauty, known as Eros.

It is thus a very urgent task to put more light at the cognitive deficiency of our “Western”, ever more “Americanized” civilization. Otherwise we will all sink ever deeper in the “swamp” of the radiating from USA commercial lumpen culture, lumpen science, lumpen philosophy and of course lumpen religion. I compressed below my “anti-American”, “anti-Semitic”, and even “anti-rational” (in opinion of Israeli ambassador Weiss) – remarks to only 13 points, this in order to recall THIRTEEN PRINCIPLES OF FAITH, elaborated by a medieval scholar Maimonides who lived in Spain in 12th century. “Principles” of this Jewish “Aristotle” are summed up in the text of his 6th Declaration: “I believe, in a full faith that all words of prophets (are) truth”. As the cognitive validity of this statement is considered, it is worth to recall that only four centuries later, the hated by orthodox Jews, Judeo-Dutch philosopher Baruch Spinoza claimed exactly the opposite, namely “There is no truth in the Bible”. Sympathizing with Spinoza we do claim, this in a full knowledge of Principles of Life elaborated by Aristotle, Lamarck and Jean Piaget, that the majority of texts of Hebrew Tanach, it means of the Old Testament, consist of cognitive rubbish, purposefully obscuring vile actions of our own “chosen” species.

Thirteen Rubbish Ideas which form the Bulk of Western Cognitive Cancer

  1st. The entire Biblical myth of Genesis of the Living World is a cognitive rubbish. Living Beings (and thus not creatures!) were not invented by their Creator as soulless “machines” realizing the Creator’s order of incessant auto-multiplication. This is only a “doxa”, a very superficial judgement, which inspired famous physicist Erwin Schrödinger to write a booklet „What is Life?”[5]. All living beings have an eternal – and thus “god like” – automatism of repair (regeneration) of these organs, which become damaged by external and internal forces. They do it by a purely physico-chemical “assimilation” (absorption) of missing elements from their environment. This process is commonly known as ‘self-feeding’ and it is the organism’s OVERNUTRITION, which starts divisions of its “overfed” cells. These micro-divisions (mitoses and meioses) are the base of the naked eye visible growth of multicellular organisms, and the expansion of their populations. We repeat that it is the existing since the eternity – and thus “god-like” – PHENOMENON OF REGENERATION, which is the base of survival of all zoon (living). The increase in size and number of living organisms is a purely physico-chemical product of their overfeeding, and thus it is not the result of a commandment “be fruitful and increase in number and fill the water and earth” given by “the one which shall be” (i.e. YHWH).

 2nd. As the human species is considered, the man-made monster, inserted into “Genesis”, formulated the commandment “Be fruitful and increase in number, fill the earth and subdue it”. This commandment is repeated several times in Torah, in a most cruel form in so called Noach’s Covenant (Gen. 9, 1-3). We already pointed out that the first part of this “order from a monster”, is a superficial description of a processes of excess bio-synthesis, which automatically occurs once a plant – or an animal – assimilates more nutrition than it is necessary to its full regeneration. The ambition “to dominate everything” is also well observed among living beings, in particular among humans, during the so called “childish egoism” period of their development. With the maturation of man’s cognitive organs, people – but not everyone – grow out of this childish stage of entirely selfish behavior. The Book, which commands its readers “be selfish in contacts with other animals”, suppresses in its unaware readers more noble behaviors, especially these ones which Eternal Nature demands of zoon capable of reflecting upon its own doings.

 3rd. In order to suppress these noble ambitions, the “Lord-monster of Israel” invented the myth of Primogenital Sin. This myth is modeled on fraudulent behavior of a physician, who exploits his patient by persuading him that he has an inborn deadly disease, and thus needs a prolonged, costly cure. The cognitive rubbish of this type represents the biblical interdiction to consume fruits from the Tree of Knowledge what is Good and what is Evil. It implicitly indicates that people – as all other higher animals – have an inborn (and thus eternal) need to satisfy their curiosity. This psychosomatic need Aristotle summed up in a short sentence at the beginning of his “Metapysics”: “all people desire to know, by Nature. It is only thanks to prolonged and repeated cognitive efforts, aimed at fulfillment of this natural, inborn desire, men construct inside them micro-organs giving them both the general knowledge and self-knowledge[6]. Once these microorgans are formed, they permit people to judge, without any hesitation, that to be a person of courage and of large spirit, like the biblical Esau-Edom (Adam), is good, while to be, like this Esau’s brother Jacob-Israel, a driven by greed coward, is evil. Evil thus is St. Paul, who claims that “God” loves Jacob and hates Esau (Rom. 9, 13). Evil is also all Judeo-Christian clergy[7], which follows Maimonides and St. Paul in their appraisal of cognitive rubbish inserted into Bible by Israel’s blind apologists.

4th. Both Jews and Christians are supposed to obey Two Principal Commandments recalled by Jesus in New Testament (Mk. 11, 29-33). The second of them states “You shall love your neighbor as yourself” (Lev. 19, 18). But why in the Bible, precisely these social behaviors of Patriarchs and Prophets, which are described as “ordered by G-d”, represent a complete negation of this commandment? “G-d” loves Jacob, who stripped Esau from his family heritage,  and this “G-d” ordered Moses’ folk to rob their Egyptian neighbors from their sacral cloths and golden and silver jewelry (Ex. 3, 22). Of this evidently nefarious act Jews are so proud, that until today they commemorate it during annual Paschal celebrations. Does the message written “in between lines” of Both (Deutero) Testaments states that “Principles are just decoration obscuring misdeeds of the Chosen People”? Without doubt this “hidden heritage” of Hebrew prophets become well understood by rulers of British and than American Empires. As observed it eighty years ago historian and politician Arnold Toynbee, inside the narrow “elite” of men dictating the politics of British Foreign Office, its members were well aware that “our lips constantly contradict what our hands are doing”.

5th. There is an another, more subtle explanation how the principle “love your neighbor as yourself” might be understood by “intelligent” Jews, loving to dissect nuances of Scripture. Here of help is the simple argument, which we find in Plato’s dialogues “Symposion” and “Phaedrus”. As observed it Socrates, love is a kind of a desire, similar to hunger or thirst. Love thus must be directed towards an external object, for one cannot desire something, which one already possess. A Self-lover (“siebia-lubitiel” in Russian) has an inclination to “love” his neighbor as a kind of nourishing him “food” (See Noah’s Covenant, Gen. 9, 3). As Socrates observed with irony, such an egoistic “lover loves his beloved like wolves love the lamb”. Putting Socrates argument in a concise way, the appearrntly noble commandment “love your neighbor”, for childishly self-centered people might bear the meaning “CONSIDER YOUR NEIGHBOR AS AN OBJECT OF PREY”.

6th. It is with no doubt that out of this specific kind of “love of neighbors and kinsmen”, Jacob disinherited Esau, and Abram/Abraham intended to kill and to incinerate his primordial son Isaac. Both these Patriarchs were acting at the call of antique “pan-human” divinity called Mammon, which divinity warrants the social prestige linked with huge material possessions. This Syrian (Arameic) Mammon has become, as observed with irony Karl Marx, “The LORD of Israel, our God, which you shall love with all your heart, and with all your soul, and with all your might” (Deut. 6, 5). The egoistic, by its definition, Love of Mammon is not possible to exercise “in community”, so Jews spent time in synagogues praying individualistically, but loudly, while standing together like a “lonely crowd”[8]. In “Vom Judentum”, we find an information that such religious behavior causes a lot of noise (“harmider”), which noise on Sabbaths surely reaches the sky in form of enormous “balloon” filled with rubbish, egoist desires and dreams.

7th. At the end of each service in synagogue is recited, collectively, the hymen “Aleinu”, which starts with verses exalting national egoism “We praise the Creator of the world that He has not created us as gentiles of different nations, and that He has not made our share, and our fate similar to their crowds”. Subsequently it incites towards the hate of other cultures “So we are waiting that You will smash idols of this earth, and entirely eradicate (pagan) divinities, in order to perfection the world by the rule of the Almighty”. And it ends with verses familiar also to Christians “And the Eternal will be King over the whole earth, and in this day the Eternal will be one, and His name (will be) One”. If we look at the beginning of this characteristic hymen, we easily notice that the author of the separation of Jews was (and still is) the Hebrew priesthood. This priesthood, by the practice of circumcision (imitated from Egyptian clergy) “seal” male infants to make sure that they will not escape from their Chosen People “share and fate”. This possessive priesthood is thus hidden behind terms “Creator”, “Lord”, and “Eternal to be”! It means that when Jews (and imitating them Christians) express their enthusiastic collective wishes “Let’s His Kingdom come!”, they trivially pray for their PRIESTLY CASTE TO BECOME UNIQUE AND ETERNAL RULER OF THE ENTIRE WORLD! For the separation of Jews is the pre-condition for the (promised by Scripture) Almighty Rule, on frontons of Synagogues, immediately under Hebrew letters of the Decalogue, should be carved slogan “DIVIDE ET IMPERA!”, of course in Latin alphabet.

8th. Contained in “Vom Judentum” survey of Hebrew annual festivities permits us to establish, which methods Jewry uses, since millenaries, in order to achieve the desired by its members status of “the King over the whole earth”.

a) As we already mentioned it, Paschal festivities commemorate the success of robbery of naive Egyptians of their sacral jewelry and dresses. (These “Egyptian” dresses ultimately become Christian possessions; it is sufficient to compare chasubles of Christian clergy with these we find on antique Egyptian frescos.)

b) The festivity of Purim recalls the success of mass murder of hostile to Jews Iranians (Arios/Aryans), realized thanks to services of “Jewish wife” secretly placed, by “Lord Mordechai”, at the central point of the antique Persian Empire. One thinks today of Raisa Gorbatchev, who successfully manipulated her idiot husband to disband the Soviet Empire, which was so much hated and feared by Jewish Anglo-American Oligarchy, striving for establishment of World Government.

c) The most important Jom Kippur annual festivity in biblical times was an occasion for passing of sins and misdeeds of Israeli tribesmen onto the ritual scapegoat, which was evacuating these sins with him onto the desert. At present Jom Kippur is the festivity of “reconciliation”, permitting to sinners and criminals to obliterate their offences, and to reconcile themselves with others. It means that “repented” criminals on that day renew their hope that the next year they will be able to repeat their repentance – this util all riches of the earth will fall into greasy hands of “Lord’s blessed crooks”.

9th. Authors of “Von Judentum” insist that despite the widespread belief that Christian “Lord” is different from the Jewish one, the “God” of New Testament is exactly the same as the one, which we know from pages of OT. As a proof of it, they point not only at the common Myth of Creation, but also at the prayer ending Jom Kippur, announcing Lord’s forgiveness for regretting their doings wicked people (Ez. 33, 11-16). In case of Christian beliefs, the old Hebrew scapegoat, loaded with sins and sent to desert, was replaced by “God’s lamb” in form of “Christ crucified for us”[9]. And of course, more enterprising Christians – in particular Western ones  – knowing that their crimes will be obliterated (“redeemed”) by Christ’s self-sacrifice, have become frequently even more wicked than Jews: it is sufficient to recall the behavior of Crusaders and conquistadores, especially these of Protestant origin, which practically wiped out all native tribes of Northern America. The inventor of the myth of “Christ redeemer of criminals” was an enterprising Jewish scribe, Pharisee Paul, who argued that “For as by one man’s disobedience (Adam’s Sin) many were made sinners, so by one man’s obedience (voluntary Passion of Christ) many will be made righteous.” (Rom. 5,19). In this simple manner the whole primary rubbish of Primordial Sin, which Hebrew priests invented in order to assure the survival and dominion of their caste (see  pt. 3), become the base for the “secondary” cognitive rubbish, known as “business of Redemption”, which is “nourishing” the subsequent, so called New Israel’s caste of religious crooks.

 10th. It is easy to demonstrate that all preserved by the Church from Antiquity, works of apologists of Christianity – like these of Clemens of Alexandria and of Augustin from Carthagina – are productions of men directed “from inside” by Mammon, the hidden “God” of Jews (and of Phoenicians as well). As we already argued, Mammon is the “underground” (chtonic) divinity, which separates man from man, people pray to it like these Jews making “harmider” on Sabbaths in synagogues (see  pt. 6). The Anglican bishop Berkeley has elevated such “lonely crowd” behavior into a whole theology of devoted Christians communicating seriously “only with their invisible god”, and from this “god” receiving instructions how to behave in a society. This English “god-Mammon” successfully thus started to isolate upper classes, especially in Britain, from sincere exchanges of views “face to face”, even inside their own social group. Such training resulted in a true “hole in a brain” of English bourgeoisie: as teaches us the Jean Piaget’s School of Epigenetic Psychology, only by frequent, verbal contacts with fellow Reasoning Beings, we are able to grow out from our developmental period of childish egoism.

11th. This childish selfishness, so characteristic for the mentality of both orthodox Jewry and of liberal bourgeoisie, has been reinforced in commercial societies by the ever more dominant belief in the strength of Mammon. The belief that “Money is the Lord” become considered as self evident truth in all countries, which accepted the inserted into Deuteronomy (15, 6) permission to use usury as the tool of “underground” war of Chosen People against all other, refusing the Rule of Mammon, cultures. Englishmen were first among Europeans to reason that “to be rich is good”. Effects of Judaisation of English culture have lead to tremendous economic development of the British Empire, the 17th century economist Adam Smith in a book “On richness of nations” assumed that the cancer-like economic growth will never have an end. Needless to add that Money, as the “god-monster” created by enterprising Phoenicians and fully embraced by Englishmen, brought the division of people into these “blessed” and “damned”. The financially “chosen” capitalist caste needed thus an efficient tool to assure its dominance over the artificially impoverished, proletariat populace.

12th. The modern science effectively replaced in this task the fading Christian religion, with its famous Peter & Paul commandments “servants obey your masters, wives obey your husbands” (I Pet. 2, 13 – 3, 1; Eph. 5, 22 – 6, 6). The “new poor people” had to be kept all the time in fear of losing their means of subsistence, and here the Darwinian theory of “preservation of favoured races in the struggle for life” become an excellent “propaganda whip” to assure the control of masses. Sincethe  moment of acceptation of Darwinism as “objective science”, it has become self-evident that “you must obey orders of your financial Master, or otherwise you will perish in misery and impotence”. It is of importance to observe that the social success of Darwinian theory of evolution is built on a social acceptance, of created by “Book of Genesis” illusion that living “creatures” incessantly grow in numbers, thus provoking shortages of their alimentation. As we argued in point 3, the bio-reality is completely inverse: the Law of Conservation of Mass unconditionally imposes the limitation of the growth of population only to situations when living beings encounter the abundance of food! Due to this limitation, by one of essential Laws of Physics, the Scientific Myth of Natural Selection has to be considered as a trivial cognitive rubbish. The Rubbish selected, by “Lord” controlling all major scientific media outlets, for intoxication of compelled to unending Labor masses.

 12th A. The fear for self-existence, which radiates like Greek LOGOS (“the light from the god”) from Darwinian Theory of Evolution, has tremendously accelerated the build-up of the panoply of Insurance Companies, of prolonging the existence hospitals, of the multitude of firms equipping our homes with security locks and alarms, and so on. At the international level it become the major factor contributing to the unending arms race and linked with this “race of idiots” massive world pollution. During the last century the Darwin’s Rubbish Idea become embellished by subsequent “inventions” bringing it ever more close to the classical biblical Creationism. Namely, numerous Mammon-driven Nobel Prize Winners started to laud the proposed in 1940-ies by Luria & Delbrück theory of “creation ex nihilo of adaptive genetic mutations” – which “apparent discovery” logically invalidated Newton’s Law that action = reaction[10]. Observing such “evolution” of bio-sociology, English researcher (and alpinist) Michael Thompson already 30 years ago, in a book “The Rubbish Theory” edited at Oxford, sadly remarked that we witness “a systematic channeling of enquiry in order to impel knowledge ever further from the truth – ‘la trahison des clercs’[11].

 13th. The BLACK CLOUD[12], spreading in all directions from venerated by Americans “city on a hill” (of Zion), obscure at present even sciences considered in my youth as “impregnate” to traitors of scientific inquisitive spirit. With the fading away of a biblical myth of creation, the “Lord Mammon” demanded an updated version of Creation, this in order to assure to Himself (and to His servants) the survival and wellbeing for the subsequent millenium. So we got the Big Bang theory of Universe Creation, this time by an enormous nuclear explosion circa 15 billion years ago. As the sole confirmation of this stupendous event, is quoted the so called “redshift” of light arriving from distant galaxies. But is this shift of spectrum of stars due solely to Doppler’s effect, we know from acoustics? Everyone can observe, with naked eyes, during cloudless mornings and evenings, a similar “redshift” of the light of Sun, Moon and of planet Venus, when they are just above the horizon. Not sufficiently controlled by Mammon astrophysicists give at lest two prosaic explanations of this phenomenon, resembling indeed the Doppler’s effect, but characteristic also of relatively immobile and very distant, by the necessity very heavy sources of light[13]. So why the Big Bang Theory was “chosen by the Lord” as the sole plausible explanation of Creation – nearly ex nihilo – of the Universe 15 billion years ago?

 13th A. GENESIS OF USA “BOMBO-CREATIONISM”? The Holy Book of all Jews and-Christians states that men were created at the image of “god”. And in case this “god” created the world in an act of a Big Nuclear Explosion, the Chosen People has to “perfection” this world by similar explosions at the smaller scale. Isn’t it logical and isn’t it fitting perfectly the (Anglo)American Imperial Psyche? We have to remember the wicked, Anglo-American bombardments of Hamburg, Dresden and Hiroshima in 1940-ies, than these American of Phoenian in 1950-ies, deforestation by bombs of Vietnam in 1960-ies, and even these bombardments of Cambodia in 1970-ies, when the “blessed by God” Nation punctured, in order to make them arid, immersed with water rice fields with 450 thousands bombs. All this in order, as states it the “Aleinu” prayer (see pt. 3) “to perfection this world under the rule of Almighty”, so “the Eternal will be the King over the whole earth, and His name (will be) One”. If we do not, in a nearby future, as instructs us (us, it means Gentiles/Arios/Edomites) Aleinu worship, “smash the idol of OT, and eradicate Mafia of Bankers from the city on a hill”, we can be absolutely sure that OUR EARTH will turn soon into one more belt of micro-planets, called astreoids, circulating around the Sun...

 Zakopane, 7.12.2007                  

www.marek.glogoczowski.zaprasza.net

1] The title of the present essay is shaped after the title of  a religio-political handbook written by Cliff Longley “CHOSEN PEOPLE – the big idea that shapes England and America”, Hodder and Stoughton, London 2002.

[2] Quotation from an article of Diana Johnstone “Shirt Prophet Bernard-Henri Lévy Rails at Zombie French Left” published at http://www.counterpunch.com/ .html, November 1, 2007.

[3] Schewach Weiss „Antyamerykanizm czyli antyracjonalizm”, Wprost, 20/3/2000, Warszawa

[4] „Was Jeder vom Judentum  Wissen muss”, 9 Aufgabe, Gutterslocher Verlagshaus, Guttersloch 2005; Polish edition “Co ka¿dy powinien wiedzieæ o judaizmie”, Wyd. WAM, Kraków 2007

[5] Erwin Schrödinger „What is Life?”, Cambridge Univ. Press 1944.

[6] The origin of this “natural curiosity”, so highly praised by Aristotle, while so much despised by prophets “Lords” of Old Testament, needs few words of explanation. The activity of feeding, and of (provoked by this feeding) growth of organisms and of their populations, Aristotle associated with “vegetal soul” characterizing all living. Plants only passively assimilate very simple “elements”, such as H2O, CO2, the heat of sun, and Ca, Na, Fe from earth’s crust. Mobile animals nourish themselves not only with proteins, fats, and sugars synthesized by plants, but also with “information”, it means with images of their environment, which are provided by their sensory organs. These organs appear “out of nothing” – as suggests it Bible and believe modern neodarwinians – but develop from their vegetal rudiments. They become perfected thanks to young animals cognitive efforts. Once these organs are formed, they impose on animals their own physiological needs, like “eyes which want to see” or “legs which want to walk and run”. Finally humans achieve the developmental stage of a “rational animal”, who desires – exactly in the same way as a morphine addict desires morphine – to reflect upon himself and the world, and to share this information with others. Greeks and than Romans considered activities aimed at acquisition of the cognitive perfection as “virtus”. Virtus represents a feature of a human character, which is virtually unknown to biblical prophets and their Lord of Cognitive Corruption.

[7]  The animosity of early apologists of Christianity against Socratic-type philosophy was so great, that one of Fathers of the Church, living in 5th century bishop of Cyr Theodoret wrote a whole epistle titled “Healing of the illnesses of Hellenism” (Hellenikon therapeutike panthematon).

[8] „Lonely Crowd” is the title of famous, written already in the first half of 20th century, David Riessman’s book about the “virtue” of Americans.

[9] More thoughtful early Christians, in particular Nestorians, refused St. Paul’s “good news” of “Christian tribe salvation by Christ crucification”. Also Mohammedans refuse to believe that Allah – praised be his Name – was so wicked and/or impotent, to permit to suffer His Messenger. According to Moslems, disciples of Jesus had only the impression that their Teacher was crucified., on the cross righteous Romans hanged the traitor Judas.

[10] Marek Glogoczowski “Open letter to Biologists”, Fundamenta Scientiae, 2/2, 233-253, Pergamon Press, Oxford, 1981; also M. G.’s book „Atrapy i paradoksy nowoczesnej biologii”, Kraków 1993, and M.G.’s „Syndrome of Blind Watchmaker” at www.zaprasza.net/mglogo .

[11] Michael Thompson „Rubbish Theory”, Oxford University Press, Oxford

[12] „Black Cloud (which covered the Sun)” is the title of a futuristic novel written in 1958 by Fred Hoyle, a prominent astrophysicist who did not embraced the theory of Big Bang creation of the Universe. American publicist John Kaminski, in his recent internet text titled “ESCAPE FROM JERUSALEM”, compare the message radiating from the biblical “city on a hill (of Zion)” to such “black cloud that dominates our collective consciousness and creates misery and murder where the respectful bliss of life should prevail. ...  As we clumsily trash the planet that gives us life, we perceive existence in terms of death and renewal, mandating a finite time to accomplish our mission. This apparent situation creates an omnivorous fear within each of us that is often confused with the survival instinct ... Escape from Jerusalem. This is not a suggestion, not a recommended course of action. It is an order. From the universe. The poison that spews from this sinister source is directly related to the twisted corpses in the radioactive rubble of Iraq, not to mention the World Trade Center, as well as our own dark future. The sputum that oozes from Jerusalem poisons our bodies and our souls. It is the philosophy that one group has supernatural permission to abuse and exploit others of supposedly lesser status. It’s also called being dishonest. Simply put, we see the effects of our behavior on the planet, this garden of Eden that supplies and fulfills our every need. We have turned it into a sewer. It looks a lot like Israel.” (skylax@comcast.net)

[13] Mario Cosetino „Les abomalies de la cosmologie standard” Fusion no. 61, Paris 1996 ; also Graham Laurenson “A Prosaic Explanation for the Observation of Red Shifts in Distant Galaxies”, http://www.contrarianthinker.com/Red%20Shift.htm

http://de.groups.yahoo.com/group/kulturzentrum/message/1268